Naujas būdas mesti rūkyti

 

Ar kada bandėte mesti rūkyti? Nerimastingumas, dirglumas, prislėgta nuotaika, ir nenumaldomas noras griebtis cigaretės dažniausiai nulemdavo nesėkmę. Iš tiesų, abstinencijos simptomai pirmosiomis dienomis dažnai būna labai stiprūs. Kaip juos įveikti? Gera žinia, jog mokslo pažanga neapleido rūkančių, o norintiems lengviau mesti rūkyti dabar jau ir Lietuvoje prieinamas naujas gydymo metodas lazeriu.

Rūkymas – rimta problema

rukymasDar visai nesenai rūkyti buvo madinga ir patrauklu. Laikai keičiasi, ir vis daugiau žmonių kreipiasi norėdami atsikratyti rūkymo įpročio. Rūkymas yra viena labiausiai paplitusi priklausomybės liga, tarptautinėje ligų klasifikacijoje TLK-10 klasifikuojama kaip psichikos ir elgesio sutrikimas vartojant tabaką. Ši priklausomybės rūšis lemia daugiau sveikatos problemų ir priešlaikinių mirčių negu visos kitos legalios ir nelegalios narkotinės medžiagos kartu paėmus.

Pagrindinė priklausomybę sukelianti medžiaga yra nikotinas, užsirūkius nikotinas pasiekia smegenis greičiau nei per 10 s. Priklausomybę nuo tabako nulemia ne tik specifinis nikotino poveikis centrinei nervų sistemai, bet ir socialiniai-kultūriniai veiksniai, ir psichofiziologiniai individo ypatumai. Todėl ir priklausomybė yra dvejopa: fizinė (farmakologinė) ir psichologinė (psichosocialinė).

Fizinė priklausomybė pasireiškia dėl to, kad nikotinas skatina neuromediatorių (dopamino, serotonino, norepinefrino ir kt.) išsiskyrimą smegenyse ir veikia kaip stimuliatorius ir lengvas euforiantas. Dėl to rūkantysis patiria trumpalaikį energijos ir nuotaikos pakilimą, pagerėja jo dėmesio koncentracija ir veiklumas, išnyksta alkis. Tačiau gana greitai atsiranda fiziologinis organizmo poreikis reguliariai gauti individualią nikotino dozę ir taip palaikyti įprastinę normalią savijautą.

Psichologinė priklausomybė – tai įprotis rūkyti tam tikrose situacijose (po valgio, prie kavos ar alaus bokalo, susitikus su draugais, pertraukos metu, kalbant telefonu ir pan.). Išvystyti psichologinę priklausomybę yra labiau linkę sunkiau bendraujantys žmonės, tie kuriems sunkiau prisitaikyti naujose socialinėse situacijose, rūkymas jiems tampa veiksminga priemonė nerimui numalšinti. Tačiau nesvarbu kokie bebūtų rūkymo motyvai, fiziologinei priklausomybei atsirasti užtenka vos keleto mėnesių intensyvaus rūkymo.

Mesti rūkyti bando visi, pavyksta retam

Apie 70 proc. visų rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, iš jų apie 30 proc. yra bent kartą bandę mesti, tačiau tik 2–3 proc. bandžiusių savarankiškai mesti pavyko tapti nerūkančiais.

Populiariausi rūkymo metimo būdai – nerūkyti nuo rytdienos, mažinti cigarečių skaičių ar naudoti nikotino pleistrus. Socialiniams (nereguliariems) rūkoriams mesti rūkyti savarankiškai lengviau, o tiems, kurie turi fiziologinę priklausomybę nuo nikotino, mesti rūkyti tokiu būdu yra sudėtinga, nes juos itin vargina abstinencijos simptomai.
Džiugu, jog nuo šiol metantiems rūkyti galime pasiūlyti naują gydymo lazeriu būdą, kuris iki minimumo sumažina abstinencijos simptomus ir padeda be didelio streso sėkmingai atsikratyti priklausomybės.

Lazerio terapija

Šis metodas tai akupunktūros ir šiuolaikinės medicinos pasiekimo – lazerio – derinys. Akupunktūros metu adatomis stimuliuojami biologiškai aktyvūs kūno taškai, kurių kiekvienas turi grįžtamąjį ryšį su kuriuo nors organu. Lazerio terapijos metu specialiu lazeriu veikiami biologiškai aktyvūs taškai ausyse, kurie labiausiai susiję su rūkančiojo elgesiu, pripratimu prie nikotino. Šio stimuliavimo metu smegenyse išsiskiria medžiagos, padedančios įveikti abstinencijos simptomus. Taip užslopinamas nuolatinis nikotino poreikis, ir kartu iki minimumo sumažinamas nervingumas, irzlumas, miego sutrikimai, įvairios baimės, depresijos simptomai, galvos skausmas ir kiti abstinencijos simptomai, pagreitėja organizmo valymosi procesai. Būtent tai ir padeda įveikti tą pirmą ir patį sunkiausią laikotarpį, t.y. tuos nemalonius fiziologinius pojūčius, dėl kurių žmonės dažniausiai ir pradeda rūkyti vėl. Nustatyta, kad per 72 val. nikotino lygis kraujyje sumažėja iki 0, vadinasi organizmas atsikrato poreikio nikotinui. Tuo tarpu psichologinė priklausomybė išlieka dar apie keletą mėnesių, maždaug tiek laiko reikia pilnai sugražinti smegenų veiklą į normalią būseną. Dėl to visą tą laiką paties žmogaus motyvacija mesti rūkyti turi būti stipri.

Lazerio procedūra yra visiškai neskausminga, netgi maloni, atpalaiduojanti ir raminanti. Tai neinvazinė ir jokio šalutinio poveikio neturinti terapija. Paprastai užtenka dviejų procedūrų norint visiškai atsikratyti rūkymo priklausomybės, jei rūkymas nebuvo priemonė kitiems psichikos sutrikimams numalšinti.

Lazerio procedūra suteikima kartu su psichologo konsultacija. Psichologo konsultacijos tikslas yra motyvuoti žmogų pokyčiui, bei sustiprinti savikontrolę, padėti atrasti jėgų ir ryžto žengiant žingsnį gyvenimo būdo pokyčių link. Kiekvienas žmogus yra pajėgus ir turi pakankamai vidinės energijos atsikratyti blogų įpročių, tačiau tam neretai būtina pagalba iš šalies.

Tikrai padeda norintiems mesti rūkyti

Moksliniais tyrimais patvirtinta, jog šio metodo sėkmė – 70proc. Teigiama, kad šis metimo rūkyti būdas yra 10 kartų veiksmingesnis nei kiti. Plačiausiai šis metodas naudojamas JAV ir Kanadoje, daugelyje Europos šalių. taip pat valstybinis šio metodo patvirtinimas Nyderlanduose įrodo gydymo efektyvumą.

 
Naujas būdas mesti rūkyti

Ar kada bandėte mesti rūkyti? Nerimastingumas, dirglumas, prislėgta nuotaika, ir nenumaldomas noras griebtis cigaretės dažniausiai nulemdavo nesėkmę. Iš tiesų, abstinencijos simptomai pirmosiomis dienomis dažnai būna labai stiprūs. Kaip juos įveikti? Gera žinia, jog mokslo pažanga neapleido rūkančių, o norintiems lengviau mesti rūkyti dabar jau ir Lietuvoje prieinamas naujas gydymo metodas lazeriu. Skaitykite toliau >

Kinų virtuvės pamokos mūsų skrandžiams
A. Stankevičienė kalbina V. Naumavičių

Kinų medicinos žinovas Vitalijus Naumavičius giria lietuviškos mitybos tradicijas, kritikuoja vakarietišką vadinamąją kalėjimo dietologiją, pavyzdžiu rodo kinų gebėjimą maistą vertinti pagal jo poveikį.

V.Naumavičiaus teigimu, tradicinėje lietuviškoje mityboje buvo visa, ką geriausiai  <...> Skaitykite toliau >

Limfodrenažas

<..> Be akivaizdžios priežasties patinusios galunes ar neproporcingas ju nutukimas gali buti limfotakos sutrikimo požymis. Ilga laika Lietuvos gydytojai i šia problema nekreipe ypatingo demesio. Taciau net noredami padeti pacientui atgauti estetini groži ir gyvenimo kokybe gydytojai nežinodavo, ka patarti ir kur nukreipti. Limfotakos sutrikimu tyrimai nebuvo atliekami, truko teoriniu žiniu, statistiniu duomenu...   Skaitykite toliau >

Lazeris

<...> Ypatingai efektyvu panaudoti lazerio terapiją prie traumų. Jei patempėte rieša ar čiurna, sumušėte kaulą ar net įvyko lūžys  iškart pasinaudokite lazerio terapija. Ši terapija du tris kartus pagreitins sugijimą ir jūs vėl galėsite džiaugtis gyvenimu. Jei jus vargina ar pirmą kartą atsirado sinusitis lazerio terapija bus efektivus ir neskausmingas gydymas.   Skaityti toliau >

Liemenėlė – tai labai rimta!

<...> Ar eiliniam žmogui reikia išmanyti apie limfą? Jau vien limfmazgių funkcijos apibūdinimas turėtų paskatinti kiekvieną pasidomėti ir ja, ir būdais ja pasirūpinti. Juk kriaušės formos nutukimas, celiulitas, įvairios cistos – tai vis su limfos sąstoviu susiję dalykai. Noriu pabrėžti, kad skysčių judėjime, kuriame limfotakai tenka labai svarbus vaidmuo ...   Skaityti toliau >

Sidabro adatos kartais taiklesnės

Žurnalas “Archives of Internal Medicine”, išspausdino grupės vokiečių mokslininkų atliktą lyginamąjį tyrimą, jame dalyvavo 3 atsitiktinai parinktos besiskundžiančiųjų nugaros skausmais grupės – iš viso 1.162 žmonės. Pirmąją jų gydė vaistais, fiziniais pratimais ir kitokiais įprastais metodais, antrąją – tradicine akupunktūra, o trečiąją – paviršine akupunktūra ... Skaitykite toliau >

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.